Sıkça Sorulan Sorular

- Midyeli'nin midyeleri nereden geliyor?
Midyeli’nin midyeleri devletin izin verdiği denizlerden toplanarak, Tarım Bakanlığı’nın onayından geçerek geliyor, güvenle tüketebilirsiniz.

- Midyenin organları nelerdir?
Midyenin içerisinde suyu filtreleyen kısımlar vardır. Suyun tamamını bağırsaklarıyla süzer. Uç kısmında dişlere benzeyen organları bulunur. Genellikle kapakları aralıklı durur ve dışarıdan bakıldığında görülür.

.
- Midyelerin içerisinde inci olabilir mi?
Her midyede inci çıkabilir yanlız çok nadiren olur. İnciler bir kum tanesinin midye içerisine girip zamanla değişmesiyle oluşur. 10 yılda bir bezelye kadar olur.

.
- Midyelinin belgeleri nelerdir?
Tarım Bakanlığı’ndan onaylı sağlık belgesi vardır.

- Kaç çeşit midye dolma var?
Midyeli’de ağzınıza layik çok çeşit midye dolma var... Hamsili, cevizli, fıstıklı, üzümlü gibi...

- Midyeler nasıl ürer?
Dişi midye kumsalda nazlı nazlı süzülür, onu gören erkek midye ise çapkın bakışlar fırlatır, ve dişi midyeyi etkiler.. Erkek midye spermlerini suya bırakır, dişi midyede sudaki bu spermleri içerisine çeker, çekilen spermler içerde dişi midye tarafından döllenir. Dişi midye döllediği bu yumurtları birkaç hafta sonra dışarıya bırakır. Ve böylece yavru midyecikler oluşur..

.
- Midyelerin “gergin" dönemi olur mu?
Dişisi olduğu için doğru bilgidir.. ama sonuçta memeli değildir, anne olup çocuğu emziren midye olmaz…

- Midye yemek günah mı?
Bu konuyu yanıtlayabilecek yetkide değiliz.

- Hangi aylarda midye yenir?
Midyelerin gelişme ayları bahar sonu ve yaz başı olur. Midyeler, mart ayı sonunda üremeye başlarlar, üreme yaptıkları dönemde toplanması ve yenilmesi sakıncalıdır.
Fakat Midyeli’de özel üretim tesisinde üretilen midyeler üreme tarihleri göz önünde bulundurularak üretilir, soğuk hava depolarında saklanır…
Bu sebeple Midyeli’de her mevsim tertemiz midyeleri güvenle yiyebilirsiniz, yanında soğuk bir bira ile özellikle tavsiye ederiz...

- Midye dolma nasıl yapılır?
1 su bardağı pirinç, 3 çorba kaşığı sıvı yağ, 2 çay kaşığı pul biber, 1 tatlı kaşığı salça, biraz tuz,karabiber,kimyon…
Pirinci yıkayıp, suyunu süzün, üzerine sıvıyağı salçayı, karabiberi, kimyonu ve tuzu ekleyin, midyeler soğuk suda bolca yıkayın, çelik bulaşık teli ile iyice ovalayıp soğuk suya atın, bekletin… Neyse en iyisi siz çok yorulmayın, bize 422 22 26 no’lu numaramızdan ulaşın, tertemiz, lezzetli midyeler dolmalarımızdan tadına doyasıya varın...

- Şehir dışına midye gönderiyor musunuz?
Elbette...

- Franchising ile ilgili şartlar ne?
Konu ile ilgili tüm sorularınızın yanıtını bu linkte bulabilirsiniz.
http://midyeli.com/franchise/

Midyeli ve midye ile ilgili her türlü soruyu sorun yanıtlayalım.